ARCHÍV MINULÝCH ROČNÍKOV Trans Danube Swim

Trans Danube Swim

PRE VAŠU BEZPEČNOSŤ

Zastavená doprava na Dunaji počas celého konania akcie

Viac záchranných člnov pre vašu vyššiu bezpečnosť

Viac profesionálnych potápačov – záchranárov

Hasiči – profesionáli zasahujú v prípade núdze

V prípade vážneho problému k dispozícii sanitka a profesionálni zdravotníci

Skúsenosti BUBO teamu, ktorý akciu realizuje už 10 rokov

Veľa ročníkov za nami, ani jeden vážny problém a tisícky nadšených plavcov

Napriek všetkej našej snahe a bezpečnostným opatreniam si každý účastník musí byť vedomý, že sa zúčastňuje podujatia na vlastné nebezpečenstvo

Trans Danube Swim

DESATORO PLAVCA

  1. Preplávanie cez Dunaj ste si prišli užiť. Nie sú to preteky, nepláva sa na čas.
  2. Do vody vstupujte bezpečne. Prosím, netlačte sa, rešpektujte ostatných plavcov.
  3. Pri plávaní sa držte v skupinke viacerých plavcov. V prípade potreby je vždy dobré mať po boku partnera.
  4. Prvých 50 metrov sa začína plávať v 15-20% uhle proti prúdu rieky. Následne plávajte k opačnému brehu a pozdĺž neho sa prúdom nechajte unášať až k bodu výstupu z vody.
  5. Pri plávaní sledujte svoje okolie a plavcov v ňom.
  6. Neprehĺtajte vodu z Dunaja.
  7. Pri plávaní si neustále udržujte telesnú teplotu fyzickou aktivitou, aby ste nestuhli, prípadne nedostali kŕč.
  8. V prípade potreby zavolania si pomoci od záchranárov s člnom, mávajte oboma rukami nad hladinou. Tento pohyb prosím nevykonávajte na pozdravenie spoluplavcov či povzbudzovateľov na brehu. Zbytočne to mätie záchranárov.
  9. Pri vystupovaní na pontón priplávajte z bočnej (dlhšej/pozdĺžnej) strany a snažte sa čo najrýchlejšie vytiahnuť z vody. Pomáhať vám bude organizačný tím. Nesnažte sa vystupovať na pontón z prednej (užšej/priečnej) časti, mohol by vás pri nevydarenom pokuse uniesť prúd pod pontón.
  10. Pri vystúpení z vody čo najskôr opustite pontón a uvoľnite priestor pre ďalších plavcov.

Zážitkové preplávanie Dunaja trvá priemerne 15 - 20 minút.

Užívajte si!

Trans Danube Swim

Zásady dodržiavania bezpečnosti od vstupu do vody až po výstup

Prvú nedeľu v septembri je teplota Dunaja najvyššia. Počasie v Bratislave je väčšinou veľmi príjemné, ideálny čas zažiť veľké dobrodružstvo a uloviť spoločne nezabudnuteľný zážitok. Aby však všetko prebehlo tak, ako má, nespoliehame sa len na tím skúsených záchranárov, ale aj na váš zdravý úsudok. Mnohí plavci plávajú opakovane a vedia nováčikom poradiť. Tí, ktorí plávajú po prvý raz, sa môžu na týchto skúsených borcov obrátiť.

Po odovzdaní batožiny, ktorú naše autá prevezú na druhú stranu, a po krátkom úvodnom slove a posledných inštrukciách otvoríme bránku a pomalým tempom schádzame dole smerom k Dunaju. Schody vedúce k vode sú pre tento prípad špeciálne upravené. Neskáčeme do vody, ale ideme spoločne. Čakáme na pokyn z centrály, že je doprava na Dunaji naozaj zastavená, aby sme boli po celý čas v bezpečí.

Trans Danube Swim

Tipy od skúsených plavcov pre nováčikov:

  1. Plavák - vynikajúca pomôcka, ktorá poskytuje plavcom bezpečie pri plávaní v otvorených vodách. Malá farebná nafukovačka v prípade núdze pomôže aj záchrannému tímu, ktorý vás ľahšie identifikuje vo vode. Odporúčame!
  2. Tenký neoprén - či sa do vody vyberiete len v plavkách, alebo v neopréne, je už na vás. Chladnejšia voda Dunaja vás však nesmie zaskočiť. Tenký neoprén je vyrobený pre plávanie na otvorených vodách. Má veľmi hladkú povrchovú úpravu, takže vás pri pohybe nijako neobmedzuje. V chladnejšom počasí ho odporúčame všetkým plavcom.
  3. Obuv do vody - po odovzdaní vašej obuvi zostanete bosí, čo kvôli kĺzavému povrchu nemusí byť ideálne. Obuv uľahčí vstup aj výstup z vody.
  4. Plavecké okuliare – voda či drobné nečistoty v nej vám môžu skomplikovať plávanie. Okuliare sú najmä o zvyku, ale možno zvážte, či sa vďaka nim plávanie neužijete viac.
  5. Strečing - pred vstupom do vody sa uistite, že ste sa rozcvičili. Poriadne si pretiahnite všetky svaly.
  6. Magnézium - hodinu pred vstupom do vody odporúčame užiť magnézium, vďaka čomu možno predídete svalovým kŕčom.
Trans Danube Swim

Trošku sa bojíte? Máte rešpekt?

Je to normálne. Do krvi sa vám dostane viac adrenalínu – ako pravekým lovcom, ktorí sú v nás stále niekde ukrytí. No dnes sa stávate lovcami zážitkov. Medzi ľudí, ktorí s nami Dunaj už preplávali, patrí aj Matúš Vallo. Pán primátor je skúseným plavcom a v roku 2023 bude s nami plávať už po piatykrát.

Milé dámy, vážení páni, milí lovci zážitkov. Toto boli predplavebné inštrukcie a my sme si istý, že už teraz máte v krvi trošku adrenalínu. Bude to nádhera. Cieľom je zažiť výnimočné chvíle, uloviť unikátny zážitok a zároveň sa dostať z vody bezpečne. Za organizáciou je veľmi veľa práce a všetci sa na vás tešíme. Ideme do toho!

Veríme, že po preplávaní budete na seba aj na Bratislavu viac hrdí.

Blogy

Tie najkrajšie hrady na svete, o akých ste asi nepočuli Blog

Blog Tie najkrajšie hrady na svete, o akých ste asi nepočuli

Najkrajšie hrady na svete ako z historického filmu? Slovensko je, čo sa týka hradov, veľmocou. Na našom malom území ich máme až 156. Kde inde na…

Najkrajšie pláže sveta podľa Ľuboša Fellnera Prémiový blog

Prémiový blog Najkrajšie pláže sveta podľa Ľuboša Fellnera

Ktorá pláž je TOP v Európe, ktorá v Karibiku, v Oceánii či v Indickom oceáne? Dovolenka v Chorvátsku skončila a tak je čas naplánovať si niečo…

Tipy na víkend vo Viedni - bary, kaviarne, s deťmi Prehliadka

Prehliadka Tipy na víkend vo Viedni - bary, kaviarne, s deťmi

Už 20 rokov spoznávame Viedeň. Mladí prechádzame trendy bary, s deťmi objavujeme ihriská a miesta na kúpanie, pohodu hľadáme v kaviarniach a…

Ako trénovať na Kilimandžáro Blog

Blog Ako trénovať na Kilimandžáro

Kilimandžáro je vraj najvyššia hora sveta, na ktorú môžete vyjsť a nemusíte byť horolezcom. Ja dodávam, že nemusíte byť dokonca ani turistom. Veď…